Bozor tadqiqoti14-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Sun'iy intellekt kompaniyalari uzoq vaqtdan beri o'z modellarini mualliflik huquqi bilan himoyalangan kitoblar asosida o'qitishning ijodkorlarga moliyaviy zarar yetkazmasligini ta'kidlab kelmoqda. Endi bu da'voni rad etuvchi aniq dalillar paydo bo'ldi.
Masala Anthropic'ning kitoblarni raqamlashtirish amaliyoti atrofida boshlangan edi — federal sudya bu jarayonning o'zini "adolatli foydalanish" (fair use — mualliflik huquqi qonunchiligidagi ruxsat etilgan foydalanish tamoyili) doirasida deb topgan. Ammo asosiy savol boshqa yerda: model o'qitilgandan keyin, undan foydalanib yangi kontent yaratilganda nima bo'ladi?
AQSh Mualliflik huquqi boshqarmasi o'tgan yili aynan shu masalani ko'rib chiqib, sun'iy intellekt kompaniyalari dalilidagi eng zaif nuqtani aniqladi: "adolatli foydalanish" mezonlaridan biri yangi asar asl asar bozoriga zarar yetkazayotganini tekshiradi. Boshqarma xulosasiga ko'ra, mualliflik huquqi bilan himoyalangan asarlar yordamida ular bilan bozorda raqobatlashadigan tijorat kontenti yaratish aynan shunday zararga misol bo'lishi mumkin. Muammo faqat buni isbotlashda edi — endi esa isbot mavjud.
Tadqiqotchilar Amazon'da 2023–2026-yillarda sotilgan 14 mingdan ortiq elektron kitobni tahlil qildi va sezilarli darajada sun'iy intellekt tomonidan yozilgan matnga ega ko'plab kitoblarni aniqladi — shu qadar ko'pki, ular butun bozorni boshqa mualliflar uchun toraytirib qo'ygan. Bunday kitoblar soni 19 barobar, ularga sarflangan umumiy pul miqdori esa 9 barobar oshgan. Boshqacha aytganda, bozor sig'imi savdo hajmidan tezroq o'sib, o'rtacha kitob uchun daromad kamaygan — sun'iy intellekt matni aniqlanmagan kitoblar esa bozor ulushini yo'qotgan.
Bu — aynan Mualliflik huquqi boshqarmasi sudlar e'tibor berishi kerak, deb ko'rsatgan bozorga yetkazilgan zarar turi. Sun'iy intellekt deyarli xarajatsiz minglab kitob yaratishga qodir bo'lganda, inson mualliflari o'z asl asarlari asosida yaratilgan, ammo ular bilan raqobatlashadigan kontent oqimiga qarshi kurashishga majbur bo'lmoqda. Notijorat tashkilot Fairly Trained rahbari Ed Nyuton-Reksning ta'kidlashicha, bu tadqiqot sun'iy intellekt kompaniyalarining "ijodkorlarga zarar yetkazmaymiz" degan argumentini "batamom o'ldirdi".

Довод о «недобросовестном использовании»: книги, написанные ИИ, вытесняют авторов-людей с рынка
Компании в сфере искусственного интеллекта давно утверждают, что обучение их моделей на защищённых авторским правом книгах не наносит творцам финансового ущерба. Теперь появились конкретные данные, опровергающие это утверждение.
Спор начался вокруг практики Anthropic по оцифровке книг — федеральный судья признал сам этот процесс подпадающим под «добросовестное использование» (fair use — принцип разрешённого использования в законодательстве об авторском праве). Но главный вопрос лежит в другой плоскости: что происходит после того, как модель обучена и с её помощью создаётся новый контент?
Ведомство по авторским правам США в прошлом году рассмотрело именно этот вопрос и выявило самое слабое место в аргументации ИИ-компаний: один из критериев «добросовестного использования» проверяет, не наносит ли новое произведение ущерба рынку оригинала. По заключению ведомства, создание коммерческого контента, который конкурирует на рынке с защищёнными авторским правом произведениями с помощью самих этих произведений, может быть именно таким ущербом. Оставалось лишь доказать это — и теперь доказательство есть.
Исследователи проанализировали более 14 тысяч электронных книг, проданных на Amazon в 2023–2026 годах, и обнаружили множество книг со значительной долей текста, написанного искусственным интеллектом, — причём настолько много, что они сузили весь рынок для остальных авторов. Число таких книг выросло в 19 раз, а общая сумма потраченных на них денег — в 9 раз. Иными словами, ёмкость рынка росла быстрее объёма продаж, и доход в расчёте на среднюю книгу снизился, тогда как книги без выявленного ИИ-текста теряли свою долю рынка.
Это как раз тот тип ущерба рынку, на который, по указанию Ведомства по авторским правам, судам следует обратить внимание. Когда искусственный интеллект способен создавать тысячи книг практически без затрат, авторам-людям приходится бороться с потоком контента, который создан на основе их оригинальных произведений, но при этом конкурирует с ними. По словам Эда Ньютон-Рекса, руководителя некоммерческой организации Fairly Trained, это исследование «окончательно похоронило» аргумент ИИ-компаний о том, что они «не причиняют вреда творцам».