Avgust oyi yakunlanishiga oz qolgan bir paytda, u xuddi boshlangani kabi — yirik texnologiya kompaniyalaridagi ommaviy ishdan bo'shatishlar bilan yakunlanmoqda. So'nggi ma'lumotlarga ko'ra, Apple, TikTok, Netflix va LinkedIn kabi kompaniyalar avgust oyining ikkinchi yarmida ham xodimlarni qisqartirishda davom etmoqda.
Apple o'z Siri va Vision Pro jamoalarida ish o'rinlarini qisqartirdi — bu yil davomidagi eng ko'p muhokama qilingan ishdan bo'shatish holati bo'ldi, chunki kompaniya odatda ommaviy ishdan bo'shatishlarni kamdan-kam e'lon qiladi. Dastlab Vision Pro jamoasidan 60 dan ortiq xodim ishdan bo'shatilgani haqida xabar berilgan bo'lsa, keyinroq Bloomberg Siri va o'yin bo'limlarida ham qisqartirishlar bo'lganini yozdi — jami taxminan 200 xodim ishdan bo'shatildi. Apple vakili buni tasdiqlab, "yangi rollar yaratilishi bilan bir qatorda, ba'zi mavjud lavozimlarga ham ta'sir qiladi" deb izoh berdi.
TikTok Sietl hududida 75 xodimni ishdan bo'shatdi — bu avgust oyining boshida Nashvilldagi kontent moderatsiyasi ofisini yopish sababli 250 kishi ishdan bo'shatilganidan keyingi ikkinchi to'lqin. Bu safar qisqartirish elektron tijorat bilan bog'liq jamoalarga, jumladan, ma'lumotlar bo'yicha mutaxassislar va dasturiy ta'minot muhandislariga tegdi.
Netflix ikkita o'yin studiyasini — Los-Anjelesdagi Night School Studio (mashhur Oxenfree seriyasi muallifi) va Xelsinkidagi Moonloot studiyasini — yopdi, ammo qancha xodim ishdan bo'shatilganini oshkor qilmadi. LinkedIn esa Isroilning Tel-Aviv shahridagi tadqiqot va ishlanmalar (R&D) markazida qisqartirishlar o'tkazdi — bu markaz 2022-yilda Microsoft'ga tegishli kompaniya tomonidan Oribi analitika startapini 80-90 million dollarga sotib olingandan keyin tashkil etilgan edi.
So'nggi qisqartirishlar 2026-yildagi texnologiya sohasidagi ishdan bo'shatishlar sonini Layoffs.fyi kuzatuv xizmati ma'lumotlariga ko'ra 281 ta kompaniyada jami 127 180 kishiga yetkazdi — bu ko'rsatkich 2025-yilning yillik jami ko'rsatkichidan deyarli 5000 kishiga ko'p, avgust oyi esa hali tugamagan. Shunga qaramay, 2026-yildagi ko'rsatkich 2023-yildagi cho'qqidan — o'shanda 1194 ta kompaniyada 265 660 texnologiya xodimi ishini yo'qotgan edi — hali ancha pastda.
Bu tendensiya menejerlar va tadbirkorlar uchun aniq signal beradi: sun'iy intellekt investitsiyalari kuchayib borayotgan bir paytda, hatto eng yirik texnologiya kompaniyalari ham tashkiliy tuzilmani qayta ko'rib chiqishga majbur bo'lmoqda — bu esa jahon mehnat bozoridagi kengroq o'zgarishlarning bir ko'rinishi, xolos.

Менеджмент25 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Август подходит к концу, и завершается он так же, как и начинался — массовыми сокращениями в крупных технологических компаниях. Согласно последним данным, такие компании, как Apple, TikTok, Netflix и LinkedIn, продолжили сокращать штат и во второй половине августа.
Apple сократила рабочие места в командах Siri и Vision Pro — это стало одним из самых обсуждаемых случаев сокращений в этом году, поскольку компания обычно редко объявляет о массовых увольнениях. Первоначально сообщалось об увольнении более 60 сотрудников из команды Vision Pro, однако позже Bloomberg сообщил о сокращениях также в подразделениях Siri и игр — в общей сложности были уволены около 200 сотрудников. Представитель Apple подтвердил это, отметив, что «наряду с созданием новых ролей это затрагивает и некоторые существующие должности».
TikTok сократил 75 сотрудников в регионе Сиэтла — это уже вторая волна увольнений после закрытия офиса модерации контента в Нашвилле в начале августа, из-за чего без работы остались 250 человек. На этот раз сокращения затронули команды, связанные с электронной коммерцией, включая специалистов по данным и инженеров-программистов.
Netflix закрыл две игровые студии — Night School Studio в Лос-Анджелесе (автора популярной серии Oxenfree) и Moonloot в Хельсинки, — однако не раскрыл число уволенных сотрудников. LinkedIn провёл сокращения в исследовательском центре в Тель-Авиве (Израиль), который был создан после того, как в 2022 году принадлежащая Microsoft компания приобрела аналитический стартап Oribi за 80–90 миллионов долларов.
Последние сокращения довели общее число уволенных в технологической сфере в 2026 году, по данным сервиса мониторинга Layoffs.fyi, до 127 180 человек в 281 компании — это почти на 5000 человек больше годового показателя за весь 2025 год, при этом август ещё не завершился. Тем не менее показатель 2026 года пока значительно ниже пикового уровня 2023 года, когда работу потеряли 265 660 сотрудников технологической сферы в 1194 компаниях.
Эта тенденция — явный сигнал для руководителей и предпринимателей: на фоне растущих инвестиций в искусственный интеллект даже крупнейшие технологические компании вынуждены пересматривать организационную структуру — это лишь одно из проявлений более широких сдвигов на мировом рынке труда.