Marketing26-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Instagram 2026-yil 25-avgustda foydalanuvchilariga jozibali Reels yaratishni osonlashtiruvchi yangi vositani taqdim etdi. "First Draft" deb nomlangan bu funksiya foydalanuvchi tanlagan bir nechta video klipdan eng yaxshi lahzalarni avtomatik ajratib oladi va ularni bitta videoga birlashtirib, Reels loyihasining boshlang'ich variantini yaratadi.
Instagram tushuntirishicha, jarayon juda oddiy: foydalanuvchi kerakli klip(lar)ni tanlaydi va bir marta bosish bilan tizim pauzalarni kesib, kliplarni qisqartiradi — natijada bir necha soniyada video uchun tayyor asos hosil bo'ladi. Shundan so'ng ijodkorlar ushbu loyihani o'zlari xohlagancha tahrirlashi va moslashtirishi mumkin.
Kompaniya ta'kidlashicha, First Draft bajargan barcha amallarni bekor qilish mumkin. "Keyingi bosqichga o'tishdan oldin har qanday narsani sozlash yoki qayta tartiblash mumkin", — deyilgan Instagramning bayonotida. Vosita videoning dastlabki kesish ishlarini o'z zimmasiga oladi, shu tufayli ijodkorlar texnik jarayonga emas, balki ijodiy tomonga ko'proq vaqt ajrata oladi.
Instagram bu yangilik orqali barcha asosiy yaratish vositalarini bitta joyga jamlab, umumiy ish jarayonini soddalashtirishni maqsad qilgan. Buni kompaniyaning Edits video tahrirlash ilovasidagi tobora kengayib borayotgan imkoniyatlari bilan birga olib qaraganda, endi ilovada qiziqarli va jalb qiluvchi video klip yaratishning ancha keng yo'llari mavjud.
Bu funksiya, eng kamida, allaqachon suratga olingan kliplar asosida Reels uchun asosiy karkasni tayyorlab berish orqali ijodkorlarni ortiqcha ikkilanishdan xalos qilishi mumkin. Reels tomosha qilish Instagramda sarflanadigan umumiy vaqtning taxminan 50 foizini tashkil etishini hisobga olsak, bu muhim jihat hisoblanadi, chunki u foydalanuvchilarni asosiy faollik imkoniyatlariga tezroq yo'naltiradi.

Маркетинг26 августа 2026 г.· 1 мин чтения
25 августа 2026 года Instagram представил новый инструмент, который упрощает создание привлекательных Reels. Функция под названием «First Draft» автоматически выделяет лучшие моменты из нескольких выбранных пользователем видеоклипов и объединяет их в одно видео, формируя черновой вариант будущего ролика.
По словам Instagram, процесс предельно прост: пользователь выбирает нужные клипы, и одним нажатием система обрезает паузы и сокращает ролики — в результате за несколько секунд формируется готовая основа для видео. После этого авторы могут редактировать и дорабатывать проект по своему усмотрению.
В компании подчеркивают, что все действия, выполненные First Draft, можно отменить. «Прежде чем перейти к следующему шагу, можно скорректировать или переставить местами что угодно», — говорится в заявлении Instagram. Инструмент берёт на себя первоначальный монтаж видео, благодаря чему авторы могут уделять больше времени творческой стороне процесса, а не техническим деталям.
С этим обновлением Instagram стремится собрать все основные инструменты создания контента в одном месте и упростить общий процесс работы. Если рассматривать это в сочетании с расширяющимися возможностями фирменного приложения для монтажа видео Edits, у пользователей теперь появляется гораздо больше способов создавать яркие и увлекательные видеоролики.
Как минимум, эта функция способна избавить создателей контента от лишних колебаний, предлагая готовый каркас для Reels на основе уже отснятых клипов. Это особенно важно, если учесть, что просмотр Reels занимает около 50% всего времени, проводимого пользователями в Instagram, — а значит, инструмент быстрее направляет их к ключевым возможностям взаимодействия с платформой.
Функцией First Draft можно воспользоваться через галерею Reels или камеру Instagram.
Spotify удалила 75 миллионов спам-треков, а LinkedIn усилила системы выявления фейкового контента — это часть растущей борьбы платформ с AI-слопом. Автор Search Engine Journal Грег Джарбо советует SEO-специалистам использовать искусственный интеллект не как короткий путь, а как помощника.