Y Combinator startap akseleratorining bosh direktori Garri Tan AI tokenlarini (sun'iy intellekt modeliga so'rov yuborish va javob olish uchun sarflanadigan hisob birligi) haddan tashqari ko'p sarflashdan qo'rqayotgan founderlarga aniq bir xabar yubordi: "Yoqilg'ini ayamang." A16z podkastida chiqishida Tan founderlar AI-agentlardan foydalanishda o'zlariga to'liq erkinlik berishlari kerakligini aytdi — hatto bu katta xarajat talab qilsa ham.
"Buni to'liq quvvatga qo'yishingiz kerak. Million token yoki 800 ming token yuklaymanmi, deb o'ylashning o'rniga — shunchaki yuklang", dedi u AI-agentlardan foydalanish haqida. "Buni qilganingizda, siz 2028-yilda yashay boshlaysiz" — deganda, u bugungi kunda ko'pchilik faqat kelajakda ega bo'ladigan AI imkoniyatlaridan foydalanish afzalligini nazarda tutdi.
Tanning ta'kidlashicha, bu foyda arzon emas: "Agentlardan to'liq quvvat bilan foydalanish yiliga 50 yoki 100 ming dollarga tushadi. Bu juda katta xarajat. Lekin bosh direktor yoki founder uchun bu haqiqatan ham mantiqiy", dedi u. Tan founderlar bu qimmat tajribani vaqt o'tishi bilan foyda keltiradigan shaklga aylantirishlari mumkinligini aytadi: agent biror vazifani muvaffaqiyatli bajarganidan so'ng, uni "skill"ga (ko'nikmaga) aylantirish kerak — ya'ni jarayonni AI avtomatik ravishda qayta-qayta bajaradigan qayta ishlatiladigan yo'riqnomaga aylantirish. "Markdown fayli — bu xodim", dedi u. "Bu har safar vazifani mukammal bajaradigan va necha marta xohlasangiz, shuncha marta bajaradigan xodim."
Biroq Tan bu masalada yolg'iz emas — va yolg'iz emasligi ham bahsli: Kremniy vodiysida boshqa ko'plab ovozlar "tokenmaxxing" (token sarfini ataylab oshirish amaliyoti) ni behuda deb hisoblaydi. O'tgan hafta Uber'ning texnologiya rahbari Praveen Neppalli Naga kompaniya AI xarajatlari bo'yicha "qiziq ma'lumotlar" ko'rayotganini va bu "tokenmaxxing davri yakunlanayotganining yana bir belgisi" ekanini aytdi. "Keyingi bosqich kim ko'proq token sarflashi bilan emas, balki odamlar ularni qanchalik samarali ishlatishi bilan belgilanadi", deb yozdi u X'da.
AI kodlashtirish kompaniyasi Cognition'ning bosh direktori Skott Vu ham iyun oyidagi podkastda kompaniyalar tokenmaxxingni rag'batlantirib, "mavzudan chalg'ib ketgani"ni aytgan edi: "Bu yo'nalish umuman noto'g'ri emas, lekin ba'zi joylarda odamlar haddan oshib ketishdi. Odamlar: 'Biz muhandislarimizni qancha token sarflashiga qarab reytinglaymiz' deyishadi. Keling, odamlarni qancha natija berishiga qarab reytinglaylik", dedi Vu.
DTC brendlari sun'iy intellekt yordamida qanday samaraliroq o'smoqda
eTail Boston konferensiyasida bir nechta DTC (to'g'ridan-to'g'ri iste'molchiga sotuv) brend rahbari sun'iy intellektni operatsion jarayonlardan tortib GEO strategiyasigacha qanday qo'llayotganini baham ko'rdi.

Стартапы13 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Гарри Тан, генеральный директор акселератора стартапов Y Combinator, обратился с чётким посланием к основателям, боящимся тратить слишком много AI-токенов (единиц учёта расходов на запросы к моделям искусственного интеллекта и получение ответов): «Не экономьте на топливе». Выступая в подкасте a16z, Тан заявил, что основатели должны дать себе полную свободу в использовании AI-агентов — даже если это требует крупных затрат.
«Нужно включить это на полную мощность. Вместо того чтобы гадать, загрузить ли миллион токенов или 800 тысяч, — просто загружайте», — сказал он об использовании AI-агентов. «Сделав это, вы начинаете жить в 2028 году» — имея в виду, что уже сегодня можно пользоваться преимуществами AI, которые большинство получит лишь в будущем.
По словам Тана, эта выгода недёшева: «Использование агентов на полную мощность обходится в 50 или 100 тысяч долларов в год. Это очень большие деньги. Но для генерального директора или основателя это действительно оправдано», — сказал он. Тан отмечает, что основатели могут превратить этот дорогостоящий опыт в нечто приносящее долгосрочную выгоду: как только агент успешно справляется с задачей, её стоит превратить в «скилл» (навык) — то есть в многоразовую инструкцию, которую ИИ затем автоматически выполняет снова и снова. «Markdown-файл — это сотрудник», — сказал он. «Это сотрудник, который каждый раз безупречно выполняет задачу и делает это столько раз, сколько потребуется».
Однако Тан не одинок в этом мнении — и это далеко не бесспорная позиция: многие другие голоса в Кремниевой долине считают «токенмаксинг» (практику намеренного раздувания расхода токенов) бессмысленным. На прошлой неделе технический директор Uber Правин Неппалли Нага заявил, что компания наблюдает «любопытные данные» по расходам на ИИ, и назвал это «ещё одним признаком того, что эпоха токенмаксинга заканчивается». «Следующий этап будет определяться не тем, кто потратит больше токенов, а тем, насколько эффективно люди их используют», — написал он в X.
Генеральный директор компании по AI-программированию Cognition Скотт Ву в июне также заявил в подкасте, что компании, поощряющие токенмаксинг, «сбились с верного пути»: «Это направление в целом не ошибочно, но кое-где люди явно перегнули палку. Люди говорят: „Мы оцениваем наших инженеров по тому, сколько токенов они тратят“. Давайте лучше оценивать людей по тому, какой результат они дают», — сказал Ву.