Startap14-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Y Combinator boshqaruvi rahbari Garri Tan "The A16z Show" podkastida gapirib, Palantir kompaniyasining asoschilar jamoasiga qo'shilish taklifidan voz kechganini "2-4 milliard dollarlik xato" deb atadi. U Palantirning o'ninchi xodimi bo'lishi mumkin edi va endi buning bir xonali raqam bo'lmaganidan afsuslanadi.
Tan Stenford universitetida Phi Kappa Psi birodarligida o'qigan, uning birodarlari Jo Lonsdeyl va Stiven Koen esa keyinchalik Palantirning asoschilaridan bo'lishgan. O'sha paytda ikkalasi Piter Tilning hedge-fondida (yuqori xavfli investitsiya fondi) stajyorlik qilishgan. Tan Tilning strategiyasini shunday tasvirlaydi: kompaniya boshlaganda yollash kerak bo'lgan eng aqlli odamlar ro'yxatini qog'ozga yozib qo'yish kerak. Tan ham Lonsdeyl va Koenning ro'yxatida bo'lgan.
Shu sababli Lonsdeyl va Koen Tanni Sietldan olib kelib, Til bilan kechki ovqatga taklif qilishgan. Til unga "bu siz uchun to'g'ri yo'l ekaniga to'liq ishonchim komil" deb, o'sha paytdagi Microsoft'dagi maoshiga teng bo'lgan 70 ming dollarlik chek taklif qilgan. Ammo Tan rad etib, "Rahmat, janob Til, lekin men bu yili Microsoft'da 60-darajaga ko'tarilishim mumkin" deb javob bergan — va haqiqatan ham ko'tarilgan.
Bugungi kunda Palantir 420 milliard dollar qiymatga ega kompaniyaga aylangan va "forward-deployed engineer" (mijoz joyida ishlaydigan muhandis) degan alohida lavozim turini ommalashtirgan, uni endi ko'plab yirik texnologiya kompaniyalari ham qo'llaydi. Kompaniya aksiyasi 2020-yilgi to'g'ridan-to'g'ri listingda 10 dollardan savdoga chiqqan bo'lsa, payshanba kuni narxi 175 dollardan oshgan.
Tan bu xatosini o'sha paytda "nima mashhur va qiziqarli" ekanini quvganligi bilan izohlaydi — bunga o'xshash yana bir holatni, ya'ni veb-dasturlash o'rniga Windows Mobile yo'nalishini tanlaganini, keyin esa Facebook'ning yuksalish davri boshlanganini eslaydi. "Jo va Stiven men uchratgan eng aqlli odamlar qatorida edi," deydi Tan. "Agar ular bilan emas, unda men kim bilan hamkor-asoschi bo'lgan bo'lardim?" Tanning so'zlariga ko'ra, "koinot unga signal bergan, lekin u buni eshitmagan". Keyinchalik Tan baribir Palantirga ishga kirgan. Shu tajribadan u shunday xulosa chiqargan: "Hayotimdagi barcha ajoyib narsalar, aslida, bir turdagi kultdir."

Стартапы14 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Глава совета директоров Y Combinator Гарри Тан в подкасте «The A16z Show» рассказал, что отказ войти в команду основателей Palantir стал для него «ошибкой на 2-4 миллиарда долларов». Он мог стать десятым сотрудником компании — и теперь сожалеет, что этот номер уже не однозначное число.
Тан учился в Стэнфорде в братстве Phi Kappa Psi вместе с Джо Лонсдейлом и Стивеном Коэном, которые позже стали одними из основателей Palantir. В то время оба они проходили стажировку в хедж-фонде Питера Тиля. Тан так описывает стратегию Тиля: когда запускаешь компанию, нужно записать на бумаге список самых умных людей, которых стоит нанять. Тан оказался в этом списке у Лонсдейла и Коэна.
Поэтому Лонсдейл и Коэн привезли Тана из Сиэтла и устроили ему ужин с Тилем. Тиль сказал ему: «Я абсолютно уверен, что это правильный путь для вас», предложив чек на 70 тысяч долларов — сумму, равную его тогдашней зарплате в Microsoft. Но Тан отказался, ответив: «Спасибо, мистер Тиль, но в этом году я, возможно, дорасту до 60-го грейда в Microsoft» — и действительно дорос.
Сегодня Palantir — компания стоимостью 420 миллиардов долларов, популяризировавшая отдельную должность «forward-deployed engineer» (инженер, работающий непосредственно у заказчика), которую теперь используют многие крупные технологические компании. Акции компании, вышедшей на биржу в 2020 году путём прямого листинга по 10 долларов, в четверг превысили отметку в 175 долларов.
Тан объясняет свою тогдашнюю ошибку тем, что гнался за тем, «что модно и интересно» в тот момент — он вспоминает похожий случай, когда выбрал направление Windows Mobile вместо веб-разработки как раз перед взлётом Facebook. «Джо и Стивен были одними из самых умных людей, которых я встречал, — говорит Тан. — Если не с ними, то с кем ещё мне было становиться сооснователем?» По его словам, «вселенная подавала ему сигнал, но он его не услышал». Позже Тан всё же устроился в Palantir. Из этого опыта он вынес такой вывод: «Всё лучшее в моей жизни, по сути, — это своего рода культ».